Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Co robić, gdy dziecko ząbkuje?

Zobacz artykuły na temat:dzieckohigienakrwawieniezębydziąsła
Ból, płacz – z tym najczęściej kojarzy nam się ząbkowanie u dzieci. Niejedna mama zastanawia się, jak ulżyć swojemu dziecku. Kiedy tak naprawdę mogą pojawić się pierwsze ząbki i jak rozpoznać objawy ich wyrzynania? Jak dbać o higienę jamy ustnej malucha?

Ząbkowanie u dziecka/fot. Fotolia

Ząbkowanie u dziecka/fot. Fotolia

Kiedy zaczyna się ząbkowanie?

Każde dziecko ma po dwadzieścia mlecznych zębów. Jako pierwsze zazwyczaj pojawiają się siekacze w dolnej szczęce. Następuje to, gdy bobas ma nie mniej niż sześć, a nie więcej niż osiem miesięcy. W niektórych przypadkach jako pierwsze mogą pojawić się zęby w górnej szczęce tzw. jedynki lub dwójki.

Gdy dziecko ma 7-9 miesięcy pojawiają się kolejne zęby i są to górne siekacze przyśrodkowe. Później wyrzynają się boczne siekacze (9-13 miesięcy). Zęby trzonowe pojawiają się stosunkowo późno, bo dopiero gdy dziecko kończy już pierwszy rok życia, zazwyczaj 12-15 miesięcy. W okresie 16-18 miesięcy zaczynają wyrastać kły. Ostatnie zęby, jakie się wyrzynają, to drugie trzonowce. Dziecko wówczas ma już dwadzieścia, a niekiedy nawet trzydzieści miesięcy.

Jakie są objawy ząbkowania?

Wyrzynanie się zębów jest bardzo bolesne. Zazwyczaj pojawienie się pierwszego z nich jest poprzedzone objawami:

  • dziecko pociera dziąsła,
  • nadmierny ślinotok,
  • podwyższona temperatura,
  • utrata apetytu,
  • płacz i rozdrażnienie,
  • biegunka lub zaparcia,
  • wymioty,
  • wysypka,
  • wkładanie do buzi wszystkiego, co się da.

Wymienionych objawów nie powinno się lekceważyć, gdyż mogą świadczyć także o wystąpieniu jakiejś choroby, a niekoniecznie wyrzynaniu się zębów. Warto zatem udać się z dzieckiem do lekarza – pediatry lub stomatologa. Konsultacja medyczna może okazać się potrzebna również w celu uniknięcia pewnych powikłań. Przykładowo nadmierny ślinotok może wywołać wysypkę wokół ust. Ponadto może dojść do zapalenia jamy ustnej, które nie leczone spowoduje zakażenie mieszka zębowego.

Zobacz też: Zęby dziecka - jak o nie dbać?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Mama na rynku pracy

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 2
dodano: 16:11 2013-08-20 przez: ~ja-mamusia (93.105.*.*)
komentarz @Milenki wygląda jak reklama...
dodano: 11:58 2012-11-24 przez: ~Milenka (83.7.*.*)
Kiedy moje dziecko weszło w okres ząbkowania odczuliśmy to bardzo, płacz, bezsenne noce, gorączka, nie obyło się bez wizyt u lekarza. W tym czasie polecono mi lek Milifen, który ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, ma przystępną cenę no i najważniejsze pomaga mojemu dziecku.
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter