Czy mleko z Banku Mleka Kobiecego jest bezpieczne?

Wiele matek, które nie mogą karmić swojego dziecka piersią wybiera mleko modyfikowane w obawie przed pokarmem z Banku Mleka. Dowiedz się, czy mleko z Banku Mleka jest bezpieczne dla twojego dziecka!
/ 07.10.2014 12:54

mleko z banku mleka

Fot. Fotolia

Czy trzeba bać się mleka z Banku Mleka?

Mamy stając przed wyborem karmienia pokarmem pochodzącym z Banku Mleka czy mieszkankami modyfikowanymi często wybierają tę drugą opcję, obawiając się, że mleko od obcej kobiety może być zanieczyszczone i zagrażać zdrowiu ich maleństwa. Jest to oczywiście nieprawdą.

Pozyskane w ten sposób mleko, mimo że różni się od tego podawanego od razu z piersi mamy, zachowuje wszystkie najważniejsze właściwości oraz składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego funkcjonowania dziecka.

Jak bada się mleko, które trafia do Banku Mleka?

Proces pobierania oraz przechowywania pokarmu poddawany jest ścisłej, wystandaryzowanej kontroli i składa się z kilku następujących po sobie etapów przyjętych przez Europejskie Stowarzyszenie Banków Mleka.

Na początku mleko poddawane jest pierwszej analizie mikrobiologicznej i w zależności od jej wyników zostaje podjęta decyzja dotycząca kolejnego procesu – pasteryzacji. Ta wykonywana jest za pomocą metody Holtera.

Metoda Holtera polega na 30 minutowej obróbce termicznej pokarmu w temperaturze 62,5°C. Proces pasteryzacji przeżywa około 70% wartościowych składników odżywczych mleka. Po odmrożeniu pokarm musi zostać podane niemowlęciu w przeciągu 24 godzin.

Zadaniem pasteryzacji jest zneutralizowanie bakterii i wirusów, w tym również cząsteczek wirusa HIV, HBV czy prątków gruźlicy mogących znaleźć się w mleku.

Tak przygotowany pokarm poddawany jest następnie drugiemu badaniu mikrobiologicznemu i zamrożeniu. Może być przechowywany przez okres maksymalnie 3 miesięcy, w temperaturze -20 C.

Źródło: Materiały prasowe

Zobacz także: Polskie Banki Mleka Kobiecego potrzebują mleka

Redakcja poleca

REKLAMA