Jak alkohol wpływa na karmione dziecko?

Dolina rzeki Mozeli, a także pobliskich Saar i Ruwer, jest z pewnością najstarszym obszarem dzisiejszych Niemiec, na którym uprawia się winorośl. Znaleziska archeologiczne potwierdzają, że sprowadzili je tu Rzymianie ponad 2000 lat temu.
Niemowlę w pierwszych miesiącach życia jest szczególnie wrażliwe na skutki spożycia alkoholu, ponieważ jego wątroba nie funkcjonuje jeszcze na tyle dobrze, by w pełni wyeliminować szkodliwe substancje z krwioobiegu. Czy to oznacza, że karmiąca mama nie może wypić nawet lampki wina do obiadu?
/ 10.08.2017 14:37
Dolina rzeki Mozeli, a także pobliskich Saar i Ruwer, jest z pewnością najstarszym obszarem dzisiejszych Niemiec, na którym uprawia się winorośl. Znaleziska archeologiczne potwierdzają, że sprowadzili je tu Rzymianie ponad 2000 lat temu.

Alkohol w ciąży? Zapomnij!

Jak pewnie wiesz, spożywanie alkoholu jest wręcz zabronione w okresie ciąży. Może się więc zdarzyć, że z niecierpliwością wyczekujesz porodu, by w końcu po wielu miesiącach móc wypić kieliszek wina.

Masz szczęście. Zasady abstynencji podczas karmienia są odrobinę lżejsze niż te obowiązujące podczas ciąży. Mały kieliszek dobrego wina do obiadu lub okazyjny szampan na weselu nie jest absolutnie niedozwolony.

Zobacz też: Skutki picia alkoholu

Zły wpływ

Nie zmienia to jednak faktu, że musisz być bardzo ostrożna. Jeśli zdecydujesz się na wypicie drinka, wiedz, że alkohol znajdzie sposób na przedostanie się do Twojego mleka.

Negatywne efekty wypływające z tego dla Twojego dziecka obejmują długotrwałe osłabienie układu immunologicznego oraz zaburzenia układu nerwowego.

Niemowlę w pierwszych miesiącach życia jest szczególnie wrażliwe na skutki spożycia alkoholu, ponieważ jego wątroba nie funkcjonuje jeszcze na tyle dobrze, by w pełni wyeliminować szkodliwe substancje z krwioobiegu.

Organizmy starszych dzieci, które nie żywią się już wyłącznie mlekiem matki i które osiągnęły większą masę ciała, lepiej tolerują małe ilości alkoholu zawarte w mleku matki.

Mała ilość – mały problem

Dobra wiadomość jest taka, że mała ilość alkoholu znika z produkowanego przez Ciebie mleka mniej więcej tak samo szybko, jak znikają z Twojego krwioobiegu.

Jeśli zatem wypijesz małego drinka zaraz po karmieniu, Twoje mleko powinno być od niego wolne po jakichś trzech czterech godzinach, kiedy nadchodzi czas na kolejne karmienie (zależy to również od wagi Twojego ciała).

Wirtualny alkomat online - sprawdź, jak długo alkohol utrzymuje się we krwi

Alkohol… pomaga?

Powszechnie uważa się, że okazyjnie spożyty alkohol pomaga w produkcji większej ilości mleka. Jednak w odróżnieniu od tego, co głosi podanie ludowe, alkohol zdaje się mieć negatywny wpływ na proces karmienia piersią.

Inny smak mleka po alkoholu

Badania dowiodły, że mleko mamy spożywającej alkohol zmienia smak i zapach, który zazwyczaj nie przypada do gustu niemowlętom. Alkohol redukuje również poziom prolaktyny i oksytocyny, hormonów wydzielanych przez Twój organizm podczas karmienia.

Prolaktyna sprzyja produkcji mleka oraz jest odpowiedzialna za wzmacnianie więzi emocjonalnej. Oksytocyna odgrywa kluczową rolę w wydzielaniu lub niewydzielaniu mleka jako odpowiedzi na ssanie brodawki sutkowej przez dziecko.

A może zrezygnować z karmienia?

Jeśli często spożywasz alkohol, może się zdarzyć, że będziesz musiała odstawić dziecko od piersi dużo wcześniej, niż planowałaś. Mogą o tym zdecydować produkcja Twojego mleka, jego wydzielanie oraz smak.

Z drugiej strony okazjonalny kieliszek wydaje się nie być bardzo szkodliwy, pod warunkiem że spożyjesz go w odpowiednim czasie, tak by alkohol mógł zniknąć z Twojego mleka, zanim zaczniesz karmić nim swoje dziecko.

Zobacz też: Czy wiesz jak karmić piersią?

Fragment pochodzi z książki „Mamie na ratunek. Karmienie piersią” Suzanne Fredregill (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA