Jak mądrze karmić dziecko, by malec rozwijał się prawidłowo?

Dziecko, mleko modyfikowane, butelka / fot. Fotolia fot. fot. Fotolia
Nie wiesz jak karmić dziecko, by poprawnie się rozwijało? Jakie mleko podać i jak przygotować, by malec nie miał alergii i nie bolał go brzuszek? Spokojnie! Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania!
/ 22.04.2012 20:31
Dziecko, mleko modyfikowane, butelka / fot. Fotolia fot. fot. Fotolia

Zapewne to garstka pytań, które nasuwają się każdej młodej mamie. Z pewnością słyszałaś, że dziecko, które karmione jest butelką z łatwością można przekarmić i w końcowym efekcie spowodować otyłość u malucha. Jak więc karmić smyka, by rozwijał się prawidłowo?

Wybór mleka

Pamiętaj, że nie każda mieszanka nadaje się dla twojego maluszka. Dlatego najlepiej mleko wybrać wspólnie z pediatrą. Jeśli twój malec ma częste kolki, mleko mu się ulewa, a na delikatnej skórze zauważyłaś niepokojąca wysypkę, tym bardziej powinnaś skonsultować ten wybór z lekarzem.

Odpowiednia woda dla dziecka

Najlepsza woda dla dziecka, to woda butelkowana, niegazowana i niskomineralizowana. Pamiętaj o tym ponieważ  w mleku, które wybrałaś dla swojego dziecka jest dokładnie tyle witamin i składników mineralnych, ile potrzebuje twój maluszek. Woda mineralizowana mogłaby przyczynić się do  problemów z nerkami u twojego dziecka.

Polecamy: Czy wiesz jak odciągać i przechowywać mleko z piersi?

Ciepłe mleko

Pamiętaj, że mieszanka, którą podajesz swojemu maluszkowi, powinna mieć temperaturę ok. 37 stopni C. Taka temperatura nie poparzy twojego dziecka, a dodatkowo będzie najlepsza do trawienia. Przed podaniem maluchowi mleka sprawdź czy temperatura napoju jest odpowiednia. W jaki sposób? Wylej kilka kropli mleka na przegub swojej dłoni. Krople powinny być ciepłe, ale nie parzyć.

Pamiętaj o higienie!

Zanim zaczniesz przygotowywać posiłek dla dziecka, uprzednio umyj swoje dłonie ciepłą wodą i mydłem. Umyj i wyparz także smoczek i butelkę, z której będzie piło dziecko. Pamiętaj, że higiena to podstawa przy małym dziecku! Maluch ma bardzo wrażliwy brzuszek i to co dla ciebie jest bezpieczne, dziecku może zaszkodzić.

Przed podaniem mleka...

Mleko zawiera białka, tłuszcze i wiele składników odżywczych. Dlatego też jest idealną pożywką dla szkodliwych bakterii, które z łatwością mogą się w nim namnażać. Jeśli twój maluch nie chce już pić przygotowanego przez ciebie mleka, to ostudź mieszankę i włóż do lodówki. Mleko może tam stać do czterech godzin. Jeśli twój maluch zgłodnieje, wystarczy tylko podgrzać gotową mieszankę. Jeżeli dziecko nie wypije wszystkiego, możesz odczekać kilka minut i spróbować podać butelkę ponownie. Jeśli i tym razem maluch zaciśnie usta, to po prostu wylej mleko.

Polecamy: Kalendarz ząbkowania dziecka

Nigdy nie przekarmiaj dziecka

Pamiętaj, że normy podane na opakowaniach mleka dotyczące ilości karmień i wielkości każdej porcji są tylko orientacyjne. Każde dziecko ma inny apetyt i możliwości. Zdarza się, że dziecko od urodzenia uwielbia jeść i pochłania wszystko co mu podasz. Jeśli twój maluch zalicza się do takiej grupy , ze smakiem spożywa przez ciebie przygotowaną mieszankę i widzisz, że ma ochotę na więcej, możesz mu podać dokładkę. Jeżeli jednak domaga jej się za każdym razem, na następnej wizycie kontrolnej u pediatry, sprawdź ile przybiera na wadze i porozmawiaj o tym z pediatrą. Lekarz z pewnością doradzi ci, co robić.

Kiedy poznać, że mleko trzeba zmienić?

Jeśli twój maluszek cierpi na biegunkę, zatwardzenia, bolący brzuszek, nudności i wymioty, a do tego pojawiła się na skórze wysypka, jak najprędzej udaj się z dzieckiem do przychodni. Być może zmiana mleka pomoże w  walce z przykrymi dolegliwościami. Jednak takiej decyzji nigdy nie podejmuj sama,  ale zawsze wspólnie z pediatrą.

Zobacz także: Bolesne ząbkowanie - jak pomóc dziecku?