Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 21

Nocne moczenie - dla wielu krępujący problem. Czas sobie z nim poradzić!
Twój szkrab rośnie jak na drożdżach. Wykazuje coraz więcej przydatnych umiejętności, popisuje się tymi już nabytymi. Zobacz, jakie zachowania są typowe dla twojego dziecka w dwudziestym pierwszym miesiącu życia. Zapoznaj się z kalendarzem rozwoju dziecka na miesiąc 21!
Nocne moczenie - dla wielu krępujący problem. Czas sobie z nim poradzić!

Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 21

Rozwój fizyczny dziecka

Twój smyk jest nadal bardzo aktywny. Dziecko jest już pewne swoich ruchów. Zaczyna się okres jeszcze większych siniaków oraz zadrapań – pamiętaj, aby na spacerach mieć ze sobą małą apteczkę – potknięcie się dziecka na chodniku owocuje zwykle raną.

Nie krzycz na malca jeśli się przewróci – mówienie mu, że jest sam winny wypadku nie wpływa dobrze na dziecko. Maluch nabierze w ten sposób przekonania, że aktywność fizyczna jest zła, bo owocuje potłuczonym kolanem oraz gniewem mamy.

Dodatkowo dziecko może okazywać lęk przed nowością – z małego odkrywcy stanie się przestraszonym malcem. Najważniejsze w tym okresie jest wsparcie rodziców i powtarzanie, że małe stłuczenie lub ranka to „nic takiego” i szybko się zagoi. Zachęcisz w ten sposób dziecko do dalszej aktywności.

Jeszcze przed ukończeniem drugiego roku życia dziecko potrafi wchodzić po schodach trzymając się poręczy. Niestety schodzenie jest jeszcze dla niego za trudne i nadal potrzebuje twojej pomocy.

Pamiętaj, by nie tłamsić aktywności fizycznej swojego dziecka bez względu na płeć – jeśli dziewczynka uwielbia kopać piłkę umożliw jej to! Nie zwracaj jeszcze uwagi na zachowania charakterystyczne dla różnych płci – w tym wieku nie ma to znaczenia, a dziecko powinno móc się wyszaleć.

Mieszkanie musi być nadal zabezpieczone przed twoim dzieckiem. Maluch jest coraz sprytniejszy i bardzo ciekawy świata. Nie spuszczaj go z oczu!

Polecamy: Dlaczego dziecko potrzebuje zabawy?

Rozwój psychiczny dziecka

Twoje dziecko powoli przestaje być maluszkiem, który dopiero co rozstał się z okresem niemowlęcia. Urósł, zmężniał, nauczył się komunikować swoje potrzeby i ma własne zdanie na każdy temat.  Malec chłonie teraz wiedzę jak gąbka wodę. Chce wszystko wiedzieć, poznawać, dotknąć i spróbować.

Bardzo często dzieci w tym wieku potrafią zasygnalizować krzykiem  swoje potrzeby fizjologiczne.

W dwudziestym pierwszym miesiącu wyraźnie podkreślane są różnice między płciami. Niezależnie od płci dziecko pragnie czułości, pieszczot i bliskości. Niestety zazwyczaj wtłacza się dzieciom zasadę odgrywania ról przypisanych danej płci. Dla tak małego dziecka jest to zupełnie nie zrozumiałe, ale dziecko uczy się, że w związku ze swoją płcią z pewnych zachowań musi zrezygnować. Pamiętajmy, że zgodnie z naturą małe kobietki mają takie samo prawo do okazywania uczuć i ćwiczenia umiejętności co i mali mężczyźni.

Małym chłopcom również nie jest łatwo. Nie raz słyszą od  dorosłych, że „chłopaki nie płaczą”. Pamiętajmy, że z góry narzucona rola jest dla dziecka krzywdząca i bardzo ograniczająca. Bardzo często przez takie zachowanie dziecko nie może rozwijać własnych zainteresowań, a dodatkowo utrudnia mu się kształtowanie osobowości.  W dorosłym życiu dziecko może mieć przez to problem z okazywaniem uczuć, a całą złość i frustrację mieć schowaną głęboko w sobie.

Polecamy: Kreatywna zabawa dla malucha - zobacz, jak się bawić!

Maluch w dwudziestym pierwszym miesiącu życia uczy się zachowań, które pokazują mu rodzice. Próbuje wcielać się w ich role –  m.in. dlatego przymierza twoje ubrania i używa kosmetyków. Zadbaj o to, aby przykład był dobry! I pamiętaj – nie wolno kłócić się przy dziecku. Malec doskonale wyczuwa napiętą atmosferę i staje się wtedy drażliwy – traci pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa.

Dziecko coraz chętniej chce uczestniczyć w życiu rodzinnym. Pamiętaj, że to nie jest już maluszek, którego bez tłumaczenia możesz zabrać do znajomych czy dziadków. Dziecku należy się wyjaśnienie, gdy w codziennym życiu zachodzą nawet niewielkie zmiany, na przykład gdy wychodzisz z domu, gdy jedziecie w długą podróż.  Z pewnością dziecko nie zrozumie powodów tego wydarzenia, ale musi wiedzieć jak długo taka zmiana będzie trwała.

Cały czas malec doskonali swoją mowę. Poznaje coraz więcej słów i coraz więcej z nich łączy w zdania.

Dziecko zna już od 50 do 100 słów. Jeśli nie potrafi poprawnie wymówić danego słowa, może spowodować to u niego złość.

Nie jest już tak strachliwy przed rozłąką z mamą, dlatego raz na jakiś czas można zostawić go pod opieką znanej mu osoby. Przed wyjściem należy jednak pożegnać malucha i powiedzieć, kiedy się wróci – to zapewni malcowi poczucie bezpieczeństwa.

Warto także uzbroić się w cierpliwość – przyda się ona zwłaszcza przy licznych wybuchach złości dziecka. Maluch jest w tym okresie szczególnie narażony na huśtawkę nastrojów – jego samego męczy ta sytuacja, dlatego po jednym wybuchu płaczu nadal pozostaje drażliwy.

Dziecko odczuwa swoje braki – to, że nie jest w stanie wyrazić wszystkich swoich potrzeb wyjątkowo je męczy. Zaobserwujesz także, kiedy płacz dziecka jest sztuczny – służy manipulacji i zwróceniu uwagi na siebie lub jest wykorzystywany, aby osiągnąć swój cel.

W dalszym ciągu czuje się niepewnie w towarzystwie obcych mu osób. Pomimo nieśmiałości ich widok bardzo cieszy twojego smyka.

Twój maluch choć jest coraz większy, nadal potrzebuje bliskości i czułości. Jeśli chodzi już do żłobka pozwól maluchowi wziąć z domu ukochaną przytulankę czy kocyk. Dzięki temu dziecko będzie czuło się bezpieczniej.

W dwudziestym pierwszym miesiącu życia dziecko zna i potrafi bez problemu wskazać  swoje części ciała.

W tym wieku dziecko przez krótką chwilę potrafi zająć się samo sobą.  Z zainteresowaniem ogląda książeczki, potrafi bezbłędnie pokazać dane przedmioty na rysunkach. Lubi  tworzyć budowle z kilku klocków, rysować.  Bardzo lubi zabawki, w których może się schować – namioty, domki – zabawki. Maluch coraz żwawiej reaguje na muzykę. Chętnie słucha piosenek i próbuje się ich nauczyć.

Polecamy: Błędu rodzicielskie - jak ich unikać?

Wskazówki dla rodziców:

  • Twój maluch ma niezwykle chłonny umysł. Bardzo szybko się uczy i równie szybko wszystko zapamiętuje. Zastanawiasz się czy to dobry moment na naukę języka obcego? Poczekaj z tym jeszcze kilka miesięcy! Daj dziecku jeszcze trochę czasu na naukę ojczystego języka zanim zacznie poznawać tajniki obcych języków. Oczywiście inaczej jest w rodzinach mieszanych bądź gdy mieszkasz za granicą – wtedy nauka języka jest naturalna.
  • Być może przyszedł czas na przycięcie włosków na głowie dziecka. Spójrz na dziecko i oceń czy jest mu wygodnie w dotychczasowej fryzurze. Włoski możesz samodzielnie  podciąć w domu lub jeśli masz taką możliwość pójdź z maluchem do salonu fryzjerskiego przeznaczonego wyłącznie dla dzieci.

  • Postaraj się aby dziecko jak najmniej czasu spędzało przed telewizorem.  Nigdy nie włączaj odbiornika gdy spożywacie posiłek.

  • Gdy dziecko  wybucha złością, spróbuj zachować cierpliwość, nie krzycz i odwróć uwagę malucha od przyczyny, która go rozzłościła. Uważaj i zadbaj o to, aby w szale złości dziecko nie zrobiło sobie lub komuś z otoczenia krzywdy.

Zobacz także: Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 22

Redakcja poleca

REKLAMA