Kalendarz rozwoju małego dziecka - miesiąc po miesiącu

Zęby mleczne, czyli czym są mleczaki?/fot. Fotolia
Twoje dziecko nie jest już niemowlakiem! Jakie zmiany w Waszym życiu czekają na Was teraz? Zobacz kalendarz rozwoju dziecka od 13 miesiąca i przekonaj się, na co powinnaś zwrócić uwagę, a co w rozwoju dziecka może wzbudzić Twój niepokój.
/ 10.10.2011 23:07
Zęby mleczne, czyli czym są mleczaki?/fot. Fotolia

Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 13

Pilnuj swojego maluszka – w 13 miesiącu nadszedł najwyższy czas na pierwsze kroki. Nie będą one jeszcze do końca samodzielne – najlepiej, abyś podtrzymywała dziecko. Pamiętaj, że malec, choć potrafi już sam wstawać z siadu i siadać z powrotem, nie jest jeszcze na tyle silny, by samodzielnie iść.

Na początku drugiego roku życia malca przychodzi czas na odzwyczajenie dziecka od ssania piersi. Pomimo początkowych protestów dziecko po jakimś czasie zapomni o nawyku ssania – jego pamięć jest jeszcze krótka.

W trzynastym miesiącu rozwoju dziecko powinno potrafić pokazywać palcem wskazującym różne przedmioty. Doskonali ruchy dłoni, nie ma żadnych problemów z zabawkami – wkłada większe w mniejsze, dotyka ich tam, gdzie chce, trafia w kolorowe (nawet małe) guziki.

Zobacz dokładny kalendarz: Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 13

Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 14

W 14 miesiącu rozwija się mowa dziecka – ma coraz więcej określeń na różne przedmioty, lubi używać słów mama i tata w odniesieniu do rodziców, jak i innych rzeczy (chce, by dana rzecz była mu podana np. przez tatę). Malec rozumie także dokładne przeznaczenie niektórych przedmiotów. Wie, gdzie wyrzuca się śmieci, czym czesze się włoski, co robi się z zabawkami.

To dobry moment na naukę – ucz dziecko prostych poleceń . Mów do niego „podaj mi …”, a także „ wyrzuć do śmieci”. Choć maluchowi będą się zdarzały pomyłki nie denerwuj się – z czasem nabierze on wprawy.

Dokładny

Zobacz też: Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 14

Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 15

Dziecko cały czas doskonali słownictwo. W celu rozwijania tej umiejętności czytaj z nim dużo książek – możesz nawet pozwolić malcowi na samodzielne przewracanie kartek. Wspólne czytanie wyrobi w dziecku pozytywny nawyk – w przyszłości samo będzie chętnie czytało.

Jeśli dziecko zachowuje się nieodpowiednio podczas rysowania – poza bazgraniem po ścianach może jeszcze gryźć lub łamać kredki – przerywaj rysowanie. Bądź nieugięta, a maluch nauczy się, że pewnych rzeczy robić nie wolno.

W tym okresie dziecko wykazuje niebywałą zdolność do przyzwyczajania się do różnych czynności. Nadeszła pora, by zmienić niektóre stare nawyki na nowe – np. naucz dziecko samo zasypiać. Pamiętaj jednak, że malec bardzo tęskni za Twoją nieobecnością – wie, że możesz w każdej chwili odejść.

Dokładny kalendarz rozwoju dziecka w miesiącu 15 znajdziesz:

Zobacz: Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 15

Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 16

Dziecko potrafi już jeść – może nie robi tego dokładnie, ale teraz poprzednia nauka powinna zacząć przynosić efekty – coraz więcej jedzenia trafia do buzi. Nie przejmuj się zmniejszonym apetytem malucha – jedzenie zeszło na drugi plan w porównaniu do zabawy w odkrywcę. Przecież dziecko jest ciekawe wszystkiego!

Maluch jest ciągle bardzo rozproszony – interesuje się wszystkim, cały czas zmienia obiekty swojej uwagi. Nie będzie w stanie poświęcić więcej czasu jednej czynności, nawet, jeśli nie będzie Ciebie w pobliżu.

Zobacz dokładny kalendarz rozwoju dziecka: Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 16

Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 17

Mowa rozbudowuje się – dziecko potrafi powiedzieć „hau hau”, „miau” lub wydać z siebie inne odgłosy zwierzątek. Potrafi także pokazać kotka, pieska, samochód – pokazuje palcem, jeśli opisywana rzecz jest w pobliżu, jeśli nie - stara się pokazać zwierzę mową ciała (pokazuje np. jak chodzi pies lub jak jedzie auto).

W siedemnastym miesiącu możesz rozpocząć naukę siadania na nocnik. Nie oczekuj od dziecka natychmiastowych efektów. Doceń za to jego starania! Pamiętaj, że dziecko informuje już w tym wieku o potrzebach fizjologicznych – niestety przeważnie mówi o nich po fakcie. Zatem jeśli przeszkadza mu pełna pieluszka – naukę załatwiania się do nocnika powinien przyjąć z radością.

Dokładny kalendarz rozwoju dziecka znajdziesz na:

Zobacz: Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 17

Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 18

Niestety coraz częściej u malucha występują napady agresji i histerie. Ciężko im zapobiec w tym wieku – malca charakteryzuje ogromna huśtawka nastrojów. Nie rozumie swoich uczuć, ale te negatywne (złość, gniew) zaczyna wyładowywać na swoim otoczeniu. Bije, gryzie, kopie, krzyczy i płacze – trwa to krótko, gdyż dziecko nie potrafi jeszcze długo się złościć.

Najwyższa pora odzwyczaić malucha od smoczka, który może być przyczyną wady zgryzu!

Zobacz dokładny kalendarz rozwoju malucha: Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 18

Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 19

Twoje dziecko bardzo sprawnie powinno posługiwać się zarówno rączkami, jak i nóżkami. Bieganie oraz rytmiczne ruchy nie powinny sprawiać mu trudności. Zobacz, jak bardzo Twój malec ćwiczy samodzielność – wszystko chce robić sam! Pozwalaj mu na to – już wkrótce umiejętności te przydadzą się w codziennej rutynie.

Ogromnym powodzeniem cieszą się eksperymenty malca na przedmiotach – próbuje je gryźć, łamać, wyginać – stąd bardzo wiele zniszczeń. Nie pomogą próby tłumaczenia – dziecko chce doświadczyć wszystkiego na własnej skórze.

Zobacz: Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 19

Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 20

Niestety, młoda mamo, mamy dla Ciebie przykra wiadomość – Twoje dziecko weszło właśnie w okres buntu. Wszystko, co będziesz chciała zrobić będzie złe. Dodatkowo, maluch przestanie oczekiwać pomocy w drobnych sprawach – jego chęć bycia samodzielnym zwycięży z Twoimi próbami ingerencji.

Nie poddawaj się jednak – próbuj przekonać malucha do zmiany decyzji, staraj się mu pomagać – pamiętaj, że dziecko w tym wieku nie jest jeszcze samodzielne, choć stara się takim być za wszelką cenę.

Dziecko w tym okresie może mieć także problemy z zasypianiem. Zajmuje je wiele atrakcyjnych rzeczy, a sen nie jest zbyt interesujący. Może także okazać się, że dziecko wstaje za wcześnie – a rodzice muszą wstawać z nim, aby nie zrobiło sobie krzywdy samotnie podróżując po mieszkaniu.

Zobacz też dokładny kalendarz rozwoju dziecka!

Zobacz: Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 20

Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 21

Cały czas malec doskonali swoją mowę. Poznaje coraz więcej słów i coraz więcej z nich łączy w zdania. Nie jest już tak strachliwy przed rozłąką z mamą, dlatego raz na jakiś czas można zostawić go pod opieką znanej mu osoby. Przed wyjściem należy jednak pożegnać malucha i powiedzieć, kiedy się wróci – to zapewni malcowi poczucie bezpieczeństwa.

Maluch uczy się zachowań, które pokazują mu rodzice. Próbuje wcielać się w ich role – zadbajcie o to, aby przykład był dobry! I pamiętajcie – nie wolno kłócić się przy dziecku. Malec doskonale wyczuwa napięta atmosferę i staje się wtedy drażliwy – traci pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa.

Zobacz dokładny kalendarz rozwoju: Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 21

Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 22

Przede wszystkim zadbaj o dietę swojego dziecka. Nie powinnaś podawać mu niezdrowych produktów – wyrobisz w ten sposób zły nawyk żywieniowy u swojego malca. Najlepiej, abyś nauczyła go jeść zdrowe rzeczy – warzywa, owoce oraz przetwory mleczne, zwłaszcza te zawierające bakterie probiotyczne.

W tym okresie dziecko bardzo lubi rozmawiać przez telefon. Jest w stanie wizualizować sobie osobę po drugiej stronie aparatu! Chociaż jego zdania są niepełne, urywane lub niedokończone, brakuje mu słów jednak nie ma dla malca nic przyjemniejszego niż krótka rozmowa przez telefon! Umożliwiaj mu taki rodzaj rozrywki – jeśli dziecko nie wie z kim rozmawia pokaż mu zdjęcie osoby!

Dokładny kalendarz rozwoju dziecka znajdziesz:

Zobacz: Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 22

Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 23

Twoje dziecko jeszcze chodzi w pieluszce? Cóż, niektórym malcom nauka korzystania z nocnika idzie bardzo opornie. Nie poddawajcie się jednak – Twoje dziecko na pewno protestuje, gdy tylko chcesz założyć mu pieluszkę. Pozwalaj czasem pobiegać mu bez pieluszki, jednak jeśli nie załatwia się na nocniczku istnieje ryzyko zmoczenia majtek.

Jeśli Twoje dziecko nie jest aktywne – udaj się do lekarza. Dzieci w tym wieku powinny szczególnie lubić aktywność fizyczną – ciągłe baraszkowanie, bieganie to dla nich naturalne zachowana. Jeśli Twoje dziecko tak nie robi – woli leżeć lub siedzieć, jest apatyczne, nie jest żywiołowe - najlepiej skonsultuj przyczyny takiego zachowania ze specjalistą.

Zobacz dokładny kalendarz rozwoju: Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 23

Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 24

Dwuletnie dziecko ma rozwinięte także mięśnie twarzy. Potrafi składać usta w trąbkę, dać buzi, głośno cmoknąć. Dziecko dostrzega także najdrobniejsze szczegóły – zarówno w Twoim zachowaniu, jak i innych domowników. Niestety jest na tyle bezpośrednie (i na tyle dobrze mówi), że czasem zdarzy się wam zaliczyć towarzyską gafę – maluch może wyrazić swoją opinię o kimś w jego obecności!

Zapoznaj się z dokładnym kalendarzem rozwoju dziecka!

Zobacz też: Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 24

Redakcja poleca

REKLAMA