Na co zwrócić uwagę podczas pielęgnacji pupy niemowlęcia?

Kwas dokozaheksaenowy (DHA) należy do niezbędnych nienasyconych kwasów omega-3 i jest ważnym składnikiem diety przyszłej mamy /fot. Fotolia
Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę i jak zapobiegać pewnym problemom.
/ 27.09.2016 13:24
Kwas dokozaheksaenowy (DHA) należy do niezbędnych nienasyconych kwasów omega-3 i jest ważnym składnikiem diety przyszłej mamy /fot. Fotolia

Najczęstszą dolegliwością dotykającą noworodki i małe dzieci są podrażnienia skóry! Podpowiadamy na co zwrócić uwagę.

Podrażnienia skóry

Przyczyną podrażnień skóry (zwłaszcza pupy) u niemowlęcia jest niedostateczna higiena i zbyt rzadkie zmienianie pieluszek. Wilgoć, która tworzy się w pieluszce powoduje właśnie podrażnienia skóry. Pieluchę powinno się zmieniać co trzy godziny, warto także "powietrzyć pupę" - pozwolić dziecku pobiegać chwilkę bez pieluchy.

Pupę dziecka należy dokładnie przecierać chusteczkami do skóry wrażliwej (ewentualnie przegotowaną wodą) i nakładać krem ochronny.

Zobacz też: Badanie moczu - jak je wykonać i co daje?

Alergia na pieluszkę

Zmiany na skórze dziecka mogą być także efektem uczulenia na pieluszki jednorazowe. Zdarza się to rzadko, ale w przypadku, gdy problem się przeciąga skonsultuj się z lekarzem!

Na podrażnienia skóry pomaga także kąpiel w roztworze nadmanganianu potasu - rozpuść kilka kryształków w szklance i wlej do wypełnionej wanienki! Taka kąpiel działa wysuszająco na skórę dziecka!

Zmiana diety i ząbkowanie, a podrażnienia skóry

Zmiana diety dziecka (jej urozmaicanie) powoduje zmiany w składzie stolca, a co za tym idzie - flory bakteryjnej okolic odbytu. Taka zmiana może powodować podrażnienia i odparzenia - zwróć zatem uwagę, czy podrażnienia skóry pojawiają się po zjedzeniu przez malca nowej potrawy!

Również okres ząbkowania może powodować podrażnienia pupy dziecka. Wraz z pojawieniem się ząbków u dziecka rozluźnia się stolec. Rzadkie kupki są często przyczyną podrażnień skóry dziecka!

Maceracja skóry

Maceracja, czyli zmiękczenie i uszkodzenie powierzchniowej warstwy skóry dziecka jest leczona maścią antybiotykową. Nie bagatelizuj tego - zmacerowanie skóry zwykle wywołują grzyby chorobotwórcze! Jak wiadomo - grzyby najlepiej rozwijają się w środowisku wilgotnym, a więc pieluszka jest dla nich idealnym miejscem pożywki!

Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna, a przebywanie w wilgoci sprzyja podrażnianiem, odparzeniom oraz rozwojowi pasożytów!

Pielęgnacja wcześniaka

Pamiętaj, że dziecko urodzone przed czasem jest szczególnie wrażliwe - jego skóra także! Dlatego o wiele częściej u wcześniaków zdarzają się problemy skórne. Nie możesz tego lekceważyć - powinnaś używać specjalnych kremów i chusteczek przeznaczonych do pielęgnacji skóry d pierwszego dnia życia!

Skonsultuj dobór kosmetyków z pediatrą i ściśle trzymaj się ustalonych reguł, aby nie dopuścić do problemów!

Zobacz też: Wcześniaki - kompendium wiedzy

Redakcja poleca

REKLAMA