Waga i apetyt dziecka - co jest normalne?

Dzięki szczepieniom ochronnym można uniknąć trwałych następstw zakażenia/fot. Fotolia
Obawiasz się, że Twoje dziecko nie przybiera na wadze prawidłowo? A może ma problemy z apetytem? Zobacz, czym nie powinnaś się martwić - niektóre zahamowania związane z karmieniem dziecka i jego przybieraniem na wadze są naturalne!
/ 18.11.2011 01:33
Dzięki szczepieniom ochronnym można uniknąć trwałych następstw zakażenia/fot. Fotolia

Apetyt dziecka w pierwszych miesiącach

Apetyt dziecka w pierwszych miesiącach życia jest bardzo duży - niemowlę ssie pierś bardzo często i pewnie masz wrażenie, że jest ciągle głodne! Jednak z upływem czasu maluchowi zdarza się przegapić porę posiłku lub zjeść mniej. Nie martw się tym - to normalne. Dziecko około 4. miesiąca życia przechodzi skok rozwojowy, zaczyna podnosić główkę, przekręcać się z brzuszka na plecy.

Co prawda dziecko w dzień może chcieć jeść rzadziej, ale w nocy będzie miewało częstsze pobudki spowodowane odczuwanym głodem. Przeważnie spadek apetytu wywołany skokiem rozwojowym jest krótkotrwały.

Co przeszkadza dziecku w jedzeniu?

W ciągu dnia malec jest zainteresowany innymi rzeczami niż Twoją piersią. Przede wszystkim jest ciekawy świata - podczas jedzenia może go rozpraszać dosłownie wszystko - najmniejszy ruch w jego pobliżu, światło.

Zobacz też: Kalendarz rozwoju dziecka w okresie niemowlęcym

Dziecku mogą doskwierać także kolki - są one odpowiedzialne za zmniejszenie apetytu, a co za tym idzie, wolniejsze przybieranie na wadze. Na kolkę nie ma lekarstwa - pojawia się najczęściej wieczorem i może potrwać nawet kilka godzin. Dziecko staje się wtedy płaczliwe i podkurcza nóżki pod brzuszek.

Alergie i choroby

Może zdarzyć się sytuacja, że apetyt dziecka słabnie, gdy zostaje ono przestawione z mleka matki na sztucznie modyfikowane. To dla Ciebie znak, że dzieje się coś złego - może przyczyną zaniku apetytu jest alergia? Warto to sprawdzić. Alergia może objawić się także podczas urozmaicania diety - czy to malucha, czy karmiącej mamy!

Małe dzieci na ogół rzadko chorują, jednak kiedy zbliża się okres przeziębień ich układ odpornościowy działa na pełnych obrotach. Wtedy także wolniej przybierają na wadze, choć z apetytem nie powinny mieć problemów.

Zobacz też: Jak urozmaicać dietę dziecka karmionego piersią?

Brak apetytu przez dłuższy czas

Brak apetytu u dziecka powinien być przejściowy. Jeśli jednak dziecko nie chce jeść lub je rzadziej i niechętnie, jest blade i ma mniej energii (jest mniej ruchliwe) warto zrobić maluchowi badania. Może okazać się, że przyczyną braku apetytu jest niedokrwistość!

Zobacz też: Karmienie piersią a choroby

Redakcja poleca

REKLAMA